Kolej podziemna
ISBN: 978-83-6578-120-8
Wydanie: 2017 r.
Język: polski
Dostępność: aktualnie niedostępny
JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KSIAŻEK 2016 ROKU!
JEDNA Z NAJWAŻNIEJSZYCH KSIAŻEK O AMERYCE, JAKIE KIEDYKOLWIEK NAPISANO!
ZDOBYWCZYNI NAGRODY PULITZERA 2017!
ZDOBYWCZYNI TYTUŁU NATIONAL BOOK AWARD 2016!
ZDOBYWCZYNI GOODREADS CHOICE AWARD
W KATEGORII „HISTORICAL FICTION”!
ULUBIONA KSIAŻKA BARACKA OBAMY I OPRAH WINFREY!
„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika.
Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia i należy do najniższej kasty. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginni najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci...
Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie - przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności. Nazewnictwo kolejowe tworzyło tajny kod, jakim posługiwali
się uciekinierzy i abolicjoniści. Do sekretnego języka dochodził też system tajnych znaków graficznych. Kolej podziemna jednoczyła czarnych i białych w walce o wolność, godność i prawa człowieka.
Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając jego misterną konstrukcję i ucieczkowe szlaki. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także metaforyczny wymiar. Cora, niczym mityczny Odyseusz lub swiftowski Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda przeraża i zadziwia bardziej niż poprzednia. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością, która wciąż jest dla niej więzieniem. Poznając samą siebie, dowiaduje się sporo o ludzkości jako takiej.
Oficjalnie potwierdzono informację o ekranizacji „Kolei podziemnej”. Realizacją serialu na podstawie powieści Colsona Whiteheada zajmie się Barry Jenkins, twórca oscarowego filmu „Moonlight”, zdobywcy statuetki dla najlepszego filmu 2016 roku. Film powstaje na zlecenie Amazonu. W realizację przedsięwzięcia zaangażowana jest współzałożona przez Jenkinsa firma produkcyjna Pastel oraz należąca do Brada Pita firma Plan B Entertainment.
KSIĄŻKA ZNALAZŁA SIĘ WE WSZYSTKICH ZESTAWIENIACH PODSUMOWUJĄCYCH 2016 ROK W LITERATURZE, M.IN.:
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKU WG. DZIENNIKA „THE WASHINGTON POST”
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKUWG. MAGAZYNU „TIME”
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKUWG. „PUBLISHERS WEEKLY”
JEDNA Z 10 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKU WG. KRYTYKÓW DZIENNIKA „THE NEW YORK TIMES”
(9 TYGODNI NA LIŚCIE BESTSELLERÓW NEW YORK TIMESA)
JEDNA Z 20 NAJPSZYCH KSIĄŻEK ROKU 2016WG. AMAZONA
JEDNA Z 25 NAJLEPSZYCH POWIEŚCI 2016 ROKU WG. ELECTRIC LITERATURE
KSIĄŻKA ROKU SERWISU NEWSDAY
KSIĄŻKA ROKU SERWISU „O MAGAZINE”
JEDNA Z 25 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKUWG. SERWISU BUZZFEED
POWIEŚĆ TRAFIŁA DO PRZEWODNIKA PO KSIĄŻACH 2016 ROKU PRZYGOTOWNEGO PRZEZ AMERYKAŃSKIE NPR (NATIONAL PUBLIC RADIO)
PODSUMOWUJĄCEGO MIJAJĄCY ROK W LITERATURZE
JEDNA Z 13 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK 2016 ROKU WG. MAGAZYNU „HARPERS BAZAAR”
JEDNA Z 12 NAJLEPSZYCH OKŁADEK ROKU WG. DYREKTORA ARTYSTYCZNEGO MAGAZYNU „THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW”
JEDNA Z 25 NAJLEPSZYCH KSIĄŻEK ROKU WG. MAGAZYNÓW „GQ” i „ESQUIRE”
KSIĄŻKA REKOMENDOWANA PRZEZ OPRAH’S BOOK CLUB